Bertrám římský

Vložte svůj text...

                                                                                          zdroj: slovensketrvlky.sk

Bertrám, Trahok římský

(Anacyklus pyrethrum)

Bertrám nebo také Trahok římský či také marocký heřmánek anebo také v Asii používaný název Akarkara ze sanskrtského Akarakarbha patří mezi další z Hildegardiných bylinek (dokonce se mu i říká Hildegardina bylinka), o kterých dnes slyšíte již jen velmi málo nebo vůbec. Používal a používá se v léčebných systémech Ajurvédy, Siddha a v medicíně Unani. Prvotní zmínky ovšem pochází od starých arabských lékařů.
Pochází ze Středního východu a Afriky. Zdomácněl také v Arábii, Sýrii a Alžírsku, v Himalájích v Pákistánu a Indii. V Evropě se pěstuje na pobřeží Středozemního moře. Je to nízká, vytrvalá rostlina z čeledi hvězdicovitých (Astracae). Roste na písčitých nebo středně hlinitých půdách a slunečných místech, dosahuje výšky max. 0,5 m. Začíná kvést na začátku pozdního léta a jeho květy se podobají heřmánku či rmenu.

Pro léčivé účely se používá kořen, který se sbírá na podzim. V léčitelství byl užíván zejména na utlumení bolesti zubů, a to pro své výrazné stahující účinky. Kořen bertrámu takto užívali i indiáni. Římané ho používali jako afrodiziakum. První zmínky o bertrámu jsou dohledatelné u starých arabských lékařů a použití bertrámu lze ještě rozšířit na pomoc při epilepsii, při opakujících se horečkách či částečné paralýze.
Dnes se bertrám používá jako koření. Kořen bertrámu lze užít jako účinné antiparazitikum na škrkavky, tasemnice a hlístice. Tinktura se používá do ústních vod a zubních past. Má také analgetické účinky, jeho žvýkání tlumí bolest zubů a lze použít i jako podpůrná léčba revmatismu. Zevně lze pak užít na akné a jiná zánětlivá onemocnění kůže.
Mezi účinné látky patří anacyclin, pyrethrin, inulin, alkyl amidy, sesamin, hydrocarolin. Jejich vlastnosti a účinky stojí za bližší pozornost.
Pyretrin je látka, která účinně chrání před parazitálními nákazami a před hmyzem, má vynikající imunomodulační a protizánětlivé vlastnosti. Dokonce má být účinným prostředkem k ochraně před malárií. Pyrethrin je jedna ze základních pesticidních látek (ve velkém se získává z Kopretiny starčkolisté, která se ve velkém pěstuje ve východní Africe (Keňa). Tuto látku lze použít i jako repelent, který působí tak, že hmyz se nepřiblíží, protože se snaží utéct před udušením.
Dále obsahuje inulin, což je druh škrobu, který funguje jako probiotická vláknina.
Ancyclin je látka, která má výborný účinek na činnost nervové soustavy, zlepšuje a paměť a chrání tak před předčasnou demencí
Podle Hildegardy má bertrám "přiměřené sušší teplo s tato správná kombinace je čistá a správně svěží" (Hildegaard von Bingen, Heilkraft der Natur, Physica, Christiana Verlag Stein am Rhein, 2005, s. 44). Je velmi vhodný ke konzumaci pro zdravé i nemocné. U zdravého podporuje správnou krvetvorbu a jasnou mysl. Nemocnému ve velmi vážném stavu, kde tělo již velmi ztrácí na síle, dává bertrám znovu správnou životní energii a zajišťuje správné trávení a vstřebávání tak, aby tělo znovu nabralo sílu a nic nepřišlo nazmar.
Bertrám pomáhá zmírnit tvorbu hlenu při rýmě a rovněž tak léčí záněty průdušek. Člověka pročišťuje (čistí šťávy) a odhleňuje a zlepšuje zrak.
Bertrám odhání od člověka nemoc a zabraňuje, aby vůbec člověk vytvářel pro nemoc podmínky.
Bertrám se má žvýkat, neboť tak vyvolává tvorbu šťáv a hlenu a tím vytahuje "špatné šťávy" z těla. 

Bertrám je tedy divuplná rostlinka, lehce pozapomenutá starobylá léčivka která zcela jistě stojí za pozornost pro široké spektrum své účinnosti. Na trhu není úplně snadno dostupná, proto kdo má vhodné podmínky - spíše sušší, slunný a kamenitý pozemek, určitě je dobrá volba věnovat se pěstování právě bertrámu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky