Divizna 

                                                                                                             zdroj:pestovani in

Divizna velkokvětá

(Verbascum densiflorum)

Divizna je dvouletá bylina z čeledi krtičníkovitých. Tato majestátní rostlina může dosahovat až 2 metry. Vyskytuje se především ve střední a jižní Evropě a v Přední Asii. Je to rostlina poměrně nenáročná, které postačí jen kamenitá půda bez dostatku živin a vláhy, má ráda suchá, slunná stanoviště. Její květy připomínají svíce, mají jasně žlutou barvu a objevují se od května do září. Květenství je hrozen nebo lata. Plodem pak jsou tobolky. Divizen je mnoho druhů, v léčitelství se u nás nejvíce využívají - divizna velkokvětá, divizna malokvětá a divizna sápovitá.


Sbírají a suší se hlavně květy (někdy ale i listy), které také obsahují nejvíce účinných látek této byliny. Těmito látkami jsou třísloviny, sliz, saponiny, flavonoidy a silice. Diviznu je ideální sbírat v pozdním dopoledni v suchých a slunných dnech. Kvítky kvetou jen jeden den a již odpoledne opadávají. Je nutné je sušit rychle během jednoho dne na slunci nebo teplotě kolem 60 stupňů. Naklepané listy lze použít jako obklady. Je třeba opatrnosti a po odkvětu již nesbírat, semena divizny jsou totiž jedovatá, dříve se používala k omamování ryb.


Divizna se používá zejména při průduškových onemocněních, nachlazení a kašli, neboť podporuje odkašlávání a léčí záněty. Dobrý vliv má i na brzlík, játra a slezinu.  Uvolňuje křeče a reguluje tak menstruační cyklus. Je močopudná a doporučuje se také při průjmech.


Divizna má hojivý účinek, a to zejména na drobnější rány, vředy, křečové žíly a hemoroidy, opuchliny a také při bolestech svalů. Zde se nejlépe osvědčí mazání diviznovým olejem, který vytvoříte macerací čerstvých květů v oleji na slunečném místě na okně po dobu 14ti dnů. Na bércové vředy jsou vhodné obklady z květů, na ostatní otoky a vředy jsou vhodné naklepané listy.
Dříve se ovšem využívaly i kořeny, a to na bolest zubů. Dle starých doporučení je dobré nadrobno nakrájený diviznový kořen máčet přes noc v octě, poté vařit a to tak, že se jeho množství z poloviny vypaří. Takto macerovaný a převařený kořen je pak nutné podržet v ústech na bolavém místě a několikrát opakovat.

V Hildegardiných doporučeních je divizna vhodná především na smutek v srdci. Možná je to právě její podoba s plající svící, která je příslibem zažehnutí plamene v srdci. V jejím pojetí je tato bylinka teplá a suchá, ale i trošku chladná. Podle Hildegardy má člověk se smutkem v srdci přidávat diviznu k vaření masa. Takto srdce posílí a člověk se pak stane šťastným.
Díky slizu má divizna i regenerační účinek na sliznice. Proto je vhodná do bylinných směsí na odkašlávání a Hildegarda ji doporučovala vařit ve víně spolu s fenyklem. Takto svařené víno pomáhá vrátit hlas a rovněž pomáhá od bolesti na hrudi.
Divizna má své nezastupitelné místo i v lidové magii. V Indii se divizna považuje za nejsilnější ochranu proti čarodějnictví. Umístěna do polštáře zahání noční můry. Již jen nošení divizny má chránit před nachlazením. Mágové a čarodějnice také používali svíce, jejichž knoty se vyráběly ze stonků divizny.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky