Galgán

Galgán lékařský

Alpinia officinarum

Galgán patří do čeledi zázvorovtých. Pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie. Dodnes se nejvíce používá a pěstuje na dálném východě. Patrně proto také jeho lidové názvy: "laos" či "siamský zázvor", také "galanga" či "kalkán". Odtud se dostal do Indie a Thajska, proto byl nazýván i thajským zázvorem. Oddenek tohoto asi 1,5 m vysokého keře se vodorovně plazí pod zemí a silně se rozvětvuje. Po asi deseti letech růstu se oddenek vyhrabe, nařeže na krátké kusy a usuší.

Galgán byl velmi oblíben v indické ajurvédské medicíně. V Evropě je znám od 9. století díky arabským obchodníkům a lékařům.

Používá se výlučně oddenek galgánu, který obsahuje důležité silice, např. galangol, flavonidy a hořčiny. Tyto látky uvolňují křeče, působí antibakteriálně a protizánětlivě a kořenité aroma povzuzuje trávení. Je tedy vhodný při nechutenství a při zažívacích problémech, zvyšuje množství žaludečních šťáv, podporuje tvorbu žluči a zlepšuje látkovou výměnu. Galgán by se ale nikdy neměl používat při žaludečních a dvanácterníkových vředech.

Galgán reguluje pochody v pánvi. Schopnost uvolňovat křeče ho činí vynikajícím pro ženské menstruační bolesti, ale i nervové bolesti a při ischiasu. Hildegarda zde doporučuje galgánové víno. To si vyrobíte tak, že svaříte pouhé 3 minuty sklenku vína se lžící galgánu a popíjíte během dne. Galgánové víno by mělo mít pozitivní vliv na mužskou potenci.

Ve svých spisech uvádí Hildegarda z Bingenu použití galgánu při horečce, bolestech na srdci, slabém srdci, záchvatech anginy pectoris. Na všechny tyto akutní srdeční potíže jsou vhodné galgánové tablety. Dále ho doporučuje při bolestech ze "špatných šťáv" v oblasti plic, proti škodlivým šťávám ve vnitřnostech a proti hlenu v nose a krku, jako prostředek podporující trávení, který měl povzbuzovat žlučník a byl mu připisován i afrodiziakálníní účinek. Galgán působí dobře v synergii s jinými bylinami (hlavně s kořeny bylin) proto je oblíbenou součástí některých Hildegardiných bylinných směsí. Jednou ze zajímavých Hildegardiných směsí je lektvar z galgánu, oregana, zrnek celeru, bílého pepře a medu. Pro děti a virové horečky pak doporučuje galgán v malinové šťávě. Z galgánu můžete připravit jednoduše i čaj přelitím jedné čajové lžičky horkou vodou a necháte 5 minut louhovat.

Galgán se tak často přidává do likérů, zejména do žaludečních hořkých. Jako koření se hodí k zelenině, bramborům, k hovězímu masu a k asijským jídlům. Sama si připravuji zahřívací nápoj kdy trochu galgánu, zázvoru a skořice svařím v sójovém (nebo kravském dle preferencí) mléce a dosladím medem. Krásně prohřeje celé tělo, uvolní průdušky, doporučila bych při kašli a nachlazení.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky