Koprník štětinolistý

Koprník Štětinolistý

Meum athamanticum


Koprník dnes již není úplně běžně známá bylinka. V receptech Hildegardy z Bingenu se však vyskytuje jako součást různých směsí. Někde (hlavně v Polsku) bývá nazýván Hildegardina bylinka a Hildegarda sama ho označuje za cennější než zlato. A pokud se s ním seznámíme blíže a zjistíme, k čemu všemu se dá použít, dáme jí jistě za pravdu, a dost možná zjistíme, že tato téměř zapomenutá bylinka je právě to, co zrovna potřebujeme..

Koprník je horská bylinka, která má ráda chladnější podnebí. V Evropě se vyskytuje v Pyrenejích, Vogézách, Alpách a pohořích Balkánu, dále na severu pak v jižní Skandinávii. U nás se ve volné přírodě vyskytuje velmi málo. Nejčastěji v Krušných horách, také v Děčínské vrchovině a Šluknovském výběžku, vzácněji pak v Krkonoších a Jizerských horách.

Patří do čeledi miříkovitých a dorůstá výšky až 60 cm. Květy jsou bílé a objevují se od května do srpna, listy připomínají kopr. Pro léčivé účely se v září sbírají kořeny. Sbírat je ale možné i lístky a semena.

Koprník je vynikající pro čištění celého těla. Vliv má na zlepšení vzhledu pokožky a kvalitu vlasů. Má diuretické vlastnosti, pomáhá tedy ledvinám a poradí si tak i s dnou či revmatismem. Podporuje rozpouštění ledvinových kamenů. Zejména se ale vždy používal k léčbě ženských potíží, protože pomáhá prokrvit malou pánev. Napomáhá tak činnosti vaječníků, upravuje pravidelnost menstruace a zlepšuje plodnost, Zlepšuje také činnost střev, která pročišťuje a napomáhá trávení. S léčbou ženských problémů souvisí i jeho zklidňující vliv na nervy. Doporučuje se při hysterii. Koprník by měl dokonce výrazně pomoci i s migrénou.

Nejvíce se u koprníku cení výtažek z kořene, který má zahřívací účinek, stimuluje krevní oběh a podporuje funkci jater a tvorbu žluči. Blahodárný vliv má také na žaludek a pomáhá při léčbě žaludečních vředů.

Výčet léčivých schopností této bylinky je ohromující a je s podivem, že se dnes o koprníku prakticky vůbec neví.

Velmi cenný je jeho éterický olej. Koprník je velmi aromatický a používá se proto do likérů, čerstvé listy můžete použít do salátů. Jako koření je hojně používán ve Skotsku.

Koprník působí dobře v synergii s kořenem galgantu a lékořice a v této kombinaci je základem Hildegardina velmi ceněného lektvaru, zvaného "Hildegardino zlato." Tato směs by měla být základem všech očistných kúr a diet, protože čistí střeva od toxinů - plísní, zánětů, parazitů, a tímto pomáhá léčit autoagresivitu, migrénu a jiné psychické či nervové problémy.

Zde je recept na tzv." Hildegardino zlato":

Připravíme prášek ze směsi bykin, která obsahuje 35 gramů kořene koprníku, 28 gramů galgantu, 22 gramů lékořice a 15 gramů saturejky.

Následně povaříme do měkka 8 oloupaných hrušek bez jadřinců a slijeme přebytečnou vodu , poté zahřejeme med ve vodní lázni, mícháme vidličkou a odstraňujeme pěnu,8 lžic takto odpěněného medu smícháme s rozvařenými hruškami a se směsí bylin na kaši, kterou pak plníme do sklenic a uschováme v chladu.

Tato směs čistí střeva od toxinů - plísní, zánětů, parazitů, a tímto pomáhá léčit autoagresivitu, migrénu i jiné psychické/nervové problémy. Dávkování má být následující - ráno před snídaní 1 kávovou lžičku, v poledne 2 kávové lžičky po jídle a večer 3 kávové lžičky přes spaním.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky