Křen selský

  Křen selský  

Armoracia Rusticana

Křen je vytrvalá rostlina z čeledi brukvovitých a pochází patrně z jihovýchodní Evropy nebo západní Asie. Do Evropy byl přenesen Slovany v době stěhování národů a nejstarší zmínka o něm náleží právě Hildegardě z Bingenu. Má mohutný dužnatý kořen, z něhož vyrůstá více lodyh do výšky 50 - 100 cm. Ve vyšších částech lodyh vyrůstají drobné bílé květy. Sbírají se jak listy, a to od dubna do září, tak kořen, který je vhodný mladý, u starší rostliny je vhodné vylisovat šťávu

Křen je považován za zeleninu nebo koření, kde je vůbec nejštiplavějším druhem ze všech. Má vysoký obsah vitamínu C, provitamínu A a vitamínů B1, B2, B3. Má také mnoho antibakteriálních a fytoncidních látek. Je proto vhodnou prevencí proti virovým a bakteriálním onemocněním. Již ve Starověku byl používán na těžko hojitelné rány a omrzliny a na revmatismem postižené klouby. Za tímto účelem se používají buď listy a nebo křenové placky. Pomačkané křenové listy způsobí lepší prokrvení a přikládají se přímo na postižené místo. Rovněž tak křenové placky, které se připravují smícháním mouky, křenu a sádla, ty se pak přikládají přes plátno, aby příliš nepodráždily kůži.

Hildegarda o křenu píše, že je "teplý a brzy z jara ještě měkký a vhodný pro zdravé a silné lidi, protože v nich zesiluje působení dobrých šťáv. Jakmile ale ztvrdne, stává se nebezpečný, protože v něm již není živá síla a člověka činí suchým. Proto je z již tvrdého křenu dobré jen vysát šťávu a ostatní vyplivnout. Pokud chtějí křen jíst hubení a slabí lidé, mají ho jíst umírněně, protože tak jeho konzumací zesílí. Kdyby ho však konzumovali ve velkém množství, mohl by jim křen způsobit bolesti."

Podle Hildegardy by se křen měl sušit na slunci ještě, když je zelený. Když pak k takto usušenému křenu přidáte stejné množství prášku z galgánu, vznikne lék na srdeční bolesti. Prášek z obou bylin se má jíst po jídle a nalačno s chlebem a bolest na srdci poleví. Rovněž bolesti na plicích lze vyléčit konzumací prášku z obou bylin v teplém víně nebo ve vodě nalačno a po jídle.

Vnitřně posiluje křen činnost trávicího systému. Podporuje žaludek a čistí střeva. Po užívání antibiotik pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Má také výrazně močopudné účinky. Při nemožnosti močení či problémech před menstruací pomáhá křenový obklad z prášku z kořene osmažený s vínem a s máslem.

Křen je vhodné konzumovat zjara, neboť energeticky vhodně pomáhá játrům. Detoxikuje je a rozpouští kamínky. Křen je lépe konzumovat syrový, vařením svou sílu ztrácí.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky